P036-002-20RA
Manufacturer
Tripp Lite
VIGOR # :
Description
CORD 12AWG C20 RA TO C19 2' BLK
Catalog
Power, Line Cables and Extension Cords
DataSheet
P036-002-20RA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Style:Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:IEC 320-C20, Right Angle
2nd Connector:IEC 320-C19
Number of Conductors:3
Cord Type:SJTW
Wire Gauge:12 AWG
Shielding:-
Length:2.00' (609.6mm)
Approval Agency Marking:-
Approved Countries:-
Color:Black
Voltage Rating:250V
Current Rating (Amps):20A