800-18-13D-RE-0006F
Manufacturer
CnC Tech
VIGOR # :
Description
CORD 18AWG NEMA5-15P - IEC320 6'
Catalog
Power, Line Cables and Extension Cords
DataSheet
800-18-13D-RE-0006F PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Style:Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:NEMA 5-15P
2nd Connector:IEC 320-C13
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:18 AWG
Shielding:-
Length:6.00' (1.83m)
Approval Agency Marking:CSA, cUL, UL
Approved Countries:Canada, United States
Color:Red
Voltage Rating:125VAC
Current Rating (Amps):10A
Operating Temperature:105°C