PWCD-515PC13-10A-02F-BLU
Manufacturer
Unirise USA
VIGOR # :
Description
CORD 5/15P - C13 18AWG BLUE 2FT
Catalog
Power, Line Cables and Extension Cords
DataSheet
PWCD-515PC13-10A-02F-BLU PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Style:Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:NEMA 5-15P
2nd Connector:IEC 320-C13
Number of Conductors:3
Cord Type:SVT
Wire Gauge:18 AWG
Shielding:Unshielded
Length:2.00' (609.6mm)
Approval Agency Marking:UL
Approved Countries:United States
Color:Blue
Voltage Rating:125V
Current Rating (Amps):10A
Operating Temperature:105°C