PWCD-C14C15-15A-03F-RED
Manufacturer
Unirise USA
VIGOR # :
Description
CORD C14 - C15 14AWG RED 3FT
Catalog
Power, Line Cables and Extension Cords
DataSheet
PWCD-C14C15-15A-03F-RED PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Style:Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:IEC 320-C14
2nd Connector:IEC 320-C15
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:14 AWG
Shielding:Unshielded
Length:3.00' (914.4mm)
Approval Agency Marking:UL
Approved Countries:United States
Color:Red
Voltage Rating:250V
Current Rating (Amps):15A