P006-010-15D
Manufacturer
Tripp Lite
VIGOR # :
Description
DESKTOP COMPUTER AC POWER CORD,
Catalog
Power, Line Cables and Extension Cords
DataSheet
P006-010-15D PDF
Type Description
Series:-
Package:Retail Package
Part Status:Active
Style:Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:NEMA 5-15P, Right Angle
2nd Connector:IEC 320-C13
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:18 AWG
Shielding:Unshielded
Length:10.00' (3.05m)
Approval Agency Marking:UL
Approved Countries:United States
Color:Black
Voltage Rating:125VAC
Current Rating (Amps):10A
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C