PWCD-515PC13-10A-06F-RED
Description
CORD 5/15P - C13 18AWG RED 6FT
DataSheet
PWCD-515PC13-10A-06F-RED PDF
1st Connector:NEMA 5-15P
2nd Connector:IEC 320-C13
Number of Conductors:3
Cord Type:SVT
Wire Gauge:18 AWG
Shielding:Unshielded
Length:6.00' (1.83m)
Approval Agency Marking:UL
Approved Countries:United States
Color:Red
Voltage Rating:125V
Current Rating (Amps):10A
Operating Temperature:105°C