P006-006-HG13CL
Description
CORD 16AWG NEMA5-15P - IEC320 6'
DataSheet
P006-006-HG13CL PDF
1st Connector:NEMA 5-15P
2nd Connector:IEC 320-C13
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:16 AWG
Shielding:Unshielded
Length:6.00' (1.83m)
Approval Agency Marking:CSA, UL
Approved Countries:Canada, United States
Color:Black
Voltage Rating:125VAC
Current Rating (Amps):13A