P005-010-14RA
Description
CORD 14AWG IEC 320-C14 - C13 10'
DataSheet
P005-010-14RA PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Style:Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:IEC 320-C14, Right Angle
2nd Connector:IEC 320-C13
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:14 AWG
Shielding:Unshielded
Length:10.00' (3.05m)
Approval Agency Marking:UL
Approved Countries:United States
Color:Black
Voltage Rating:100 ~ 250VAC
Current Rating (Amps):15A
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C