PWCD-C14C19-15A-03F-ORG
Description
CORD C14 - C19 14AWG ORANGE 3FT
DataSheet
PWCD-C14C19-15A-03F-ORG PDF
1st Connector:IEC 320-C14
2nd Connector:IEC 320-C19
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:14 AWG
Shielding:Unshielded
Length:3.00' (914.4mm)
Approval Agency Marking:UL
Approved Countries:United States
Color:Orange
Voltage Rating:-
Current Rating (Amps):15A
Operating Temperature:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CORD 16AWG 5-15P TO C13 7.50'
CORD 18AWG 5-15P - 320-C13 3.28'
PWCD-C14C15-15A-5.5F-BLK
PWCD-C14C15-15A-5.5F-BLK
CORD C14 - C15 14AWG BLACK 5.5FT
LPH1-04C24-2780-00
LPH1-04C24-2780-00
L2 BOARD, XHP70.2, LINEAR, 1X4,
PWCD-C14C19-15A-03F-ORG
PWCD-C14C19-15A-03F-ORG
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 60VDC