EVC-C-15A-600-S-15
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CORD J1772 ANGLED TO CBL 15' BLK
Catalog
Power, Line Cables and Extension Cords
DataSheet
EVC-C-15A-600-S-15 PDF
Type Description
Series:EVC
Package:Bag
Part Status:Active
Style:Female Plug to Leads
1st Connector:J1772, Angled
2nd Connector:Cable
Number of Conductors:3 Power, 2 Signal
Cord Type:-
Wire Gauge:-
Shielding:-
Length:15.00' (4.57m)
Approval Agency Marking:CE, cUL, UL
Approved Countries:Americas, Japan
Color:Black
Voltage Rating:240V, 600V
Current Rating (Amps):15A
Operating Temperature:-40°C ~ 55°C