TCMD-12-T-12.00-01-N
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CABLE ASSEM 2MM 24POS M-F 12"
Catalog
Rectangular Cable Assemblies
DataSheet
TCMD-12-T-12.00-01-N PDF
Type Description
Series:Tiger Eye™ TCMD
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Socket to Plug
Number of Positions:24
Number of Rows:2
Pitch - Connector:0.079" (2.00mm)
Pitch - Cable:0.039" (1.00mm)
Length:1.00' (304.80mm)
Features:-
Color:Gray, Ribbon
Shielding:Unshielded
Usage:-
Cable Termination:IDC
Contact Finish:Tin
Contact Finish Thickness:-
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SL POSITIVE LOCK P-P 5CKT 50MM S