ERCD-040-06.00-TEU-TED-1-B
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CBL ASSEM M-M 80POS 6" HDR
Catalog
Rectangular Cable Assemblies
DataSheet
ERCD-040-06.00-TEU-TED-1-B PDF
Type Description
Series:Edge Rate® ERCD
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Card Edge to Card Edge
Number of Positions:80
Number of Rows:2
Pitch - Connector:0.031" (0.80mm)
Pitch - Cable:0.016" (0.40mm)
Length:0.500' (152.40mm, 6.00")