14-024-114X
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
DECI-CENTER JUMPERS 14POS
Catalog
Rectangular Cable Assemblies
DataSheet
14-024-114X PDF
Type Description
Series:114
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:DIP to Pitch Bar
Number of Positions:14
Number of Rows:2
Pitch - Connector:0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable:0.050" (1.27mm)
Length:2.00' (609.60mm)
Features:-
Color:Multiple, Ribbon
Shielding:Unshielded
Usage:-
Cable Termination:Solder
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:10.0µin (0.25µm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DIP CABLE 10POS
HCSD-10-D-12.00-01-N
HCSD-10-D-12.00-01-N
.100 C.L. MOLD TO POS. DOUBLE RO
FFSD-03-D-35.40-01
FFSD-03-D-35.40-01
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
SM700
SM700
SAW-MAX CUTTING KIT
FLEX .005 DBL 2 PNL/PK 8X10
14-024-114X
14-024-114X
DECI-CENTER JUMPERS 14POS