FFSD-04-D-02.50-01-R
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
Catalog
Rectangular Cable Assemblies
DataSheet
FFSD-04-D-02.50-01-R PDF
Type Description
Series:Tiger Eye™ FFSD
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Socket to Socket, Reversed
Number of Positions:8
Number of Rows:2
Pitch - Connector:0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable:0.025" (0.64mm)
Length:0.208' (63.50mm, 2.50")