WIT-RT-1050-M
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
CBL TIE RELEASABL NAT 40LB 10.5"
Catalog
Cable Ties and Zip Ties
DataSheet
WIT-RT-1050-M PDF
Type Description
Series:Richco, WIT-RT
Package:1000 per Pkg
Part Status:Active
Wire/Cable Tie Type:Standard, Releasable
Length - Approximate:10.5"
Bundle Diameter:2.50" (63.50mm)
Width:0.210" (5.33mm)
Length - Actual:0.875' (266.70mm, 10.50")
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Tensile Strength:40 lbs (18.14 kg)
Features:-
Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Color:Natural
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AL-08-18-30-M
AL-08-18-30-M
CBL TIE LOCKING BLK 18LBS 8.18"
CBL TIE LOCKING NAT 18LBS 4.13"
CBL TIE LOCKING NAT 50LBS 1.35'
U.FL-2LP-066J1-A-(1000)
U.FL-2LP-066J1-A-(1000)
CBL ASSY U.FL PLUG-PLUG 3.3'
6713 BR005
6713 BR005
HOOK-UP STRND 22AWG BROWN 100'
WIT-RT-1050-M
WIT-RT-1050-M