RNF-3000-6/2-9-13MM
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HEATSHRINK 0.236" X 0.043' WHITE
Catalog
Heat Shrink Tubing
DataSheet
RNF-3000-6/2-9-13MM PDF
Type Description
Series:Thermofit RNF-3000
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:3 to 1
Length:0.043' (13.00mm, 0.51")
Inner Diameter - Supplied:0.236" (5.99mm)
Inner Diameter - Recovered:0.079" (2.01mm)
Recovered Wall Thickness:0.026" (0.66mm)
Material:Polyolefin (PO)
Features:Flame Retardant
Color:White
Operating Temperature:-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature:80°C