FPASF-29G.50
Manufacturer
FRÄENKISCHE USA, LP
VIGOR # :
Description
FIPLOCK, PA6 MOD BS, NW29, FINE,
Catalog
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
DataSheet
FPASF-29G.50 PDF
Type Description
Series:Fiplock®
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wire Loom, Protective Hose
Type Attributes:Convoluted, Corrugated
Diameter - Inside:1.142" (29.00mm)
Diameter - Outside:1.358" (34.49mm)
Material:Polyamide (PA6), Nylon 6, Halogen Free
Color:Gray
Length:164' (50.00m)
Wall Thickness:-
Operating Temperature:-45°C ~ 120°C