F360.50BK75
Manufacturer
Techflex
VIGOR # :
Description
SLEEVING 0.5" ID PET 75' BLACK
Catalog
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
DataSheet
F360.50BK75 PDF
Type Description
Series:F360°
Package:Box
Part Status:Active
Type:Sleeving
Type Attributes:Braided
Diameter - Inside:0.500" (12.70mm)
Diameter - Outside:0.560" (14.22mm)
Material:Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Color:Black
Length:75.00' (22.86m)
Wall Thickness:0.030" (0.76mm)
Operating Temperature:-70°C ~ 125°C