SSL1.25SV100
Manufacturer
Techflex
VIGOR # :
Description
SLEEVING 1-1/4" X 100' SILVER
Catalog
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
DataSheet
SSL1.25SV100 PDF
Type Description
Series:Flexo® Stainless Steel XC
Package:Spool
Part Status:Active
Type:Sleeve
Type Attributes:Expandable
Diameter - Inside, Non-Expanded:1.250" (31.75mm)
Diameter - Inside, Expanded:1.750" (44.45mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Material:Stainless Steel (SS), 304, Halogen Free
Color:Silver
Length:100' (30.48m)
Wall Thickness:0.025" (0.64mm)