F6W1.75CB10
Manufacturer
Techflex
VIGOR # :
Description
F6 WOVEN WRAP 1 3/4 CARBON 10'
Catalog
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
DataSheet
F6W1.75CB10 PDF
Type Description
Series:F6® Woven Wrap
Package:Box
Part Status:Active
Type:Self Wrap
Type Attributes:Split Flexible Tube
Diameter - Inside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Expanded:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:1.750" (44.45mm)
Material:Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Color:Gray
Length:10.00' (3.05m)
Wall Thickness:0.027" (0.69mm)
Operating Temperature:-70°C ~ 125°C