CF240-02-24
Manufacturer
Igus, Inc.
VIGOR # :
Description
CABLE 24COND 24AWG GRY SHD 1=1FT
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
CF240-02-24 PDF
Type Description
Series:chainflex®
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:24
Wire Gauge:24 AWG
Conductor Strand:-
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.374" (9.50mm)
Shield Type:Foil, Braid
Length:1.00' (0.30m)
Jacket Color:Gray
Ratings:UL Style 2464
Features:Flame Retardant, Oil Resistant
Voltage:300 V
Operating Temperature:-
Usage:Industrial
Jacket (Insulation) Thickness:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
M13232 SL005
M13232 SL005
CABLE 2COND 20AWG SHLD 100'
861612 SL005
861612 SL005
16 AWG 12C UNSHIELDED 100'