E3034S.18.86
Manufacturer
General Cable
VIGOR # :
Description
CABLE 4COND 18AWG NATURAL 500'
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
E3034S.18.86 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:4
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:7/26
Conductor Material:Copper, Annealed Bare
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC), Plenum
Jacket (Insulation) Diameter:0.187" (4.75mm)
Shield Type:-
Length:500.0' (152.4m)
Jacket Color:Natural
Ratings:ASTM B-3
Features:-
Voltage:300 V
Operating Temperature:0°C ~ 75°C
Usage:Alarm, Security, Sound
Jacket (Insulation) Thickness:0.0150" (0.381mm)