540-14-4-WH-0250F
Manufacturer
CnC Tech
VIGOR # :
Description
CABLE AUDIO CL2 4C 250' 14AWG
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
540-14-4-WH-0250F PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:4
Wire Gauge:14 AWG
Conductor Strand:105/0.0063"
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.315" (8.00mm)
Shield Type:-
Length:250.0' (76.2m)
Jacket Color:White
Ratings:-
Features:-
Voltage:-
Operating Temperature:-
Usage:Commercial Audio
Jacket (Insulation) Thickness:0.0354" (0.900mm)