CF880.07.18
Manufacturer
Igus, Inc.
VIGOR # :
Description
CONTROL CABLE, FLEX RATED, 1=1FT
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
CF880.07.18 PDF
Type Description
Series:chainflex®
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:18
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:-
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.453" (11.51mm)
Shield Type:-
Length:1.00' (0.30m)
Jacket Color:Black
Ratings:UL Style 2464
Features:Flame Retardant
Voltage:300 V