C2831A.18.10
Manufacturer
General Cable
VIGOR # :
Description
CABLE 3COND 18AWG GRAY 500'
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
C2831A.18.10 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:3
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:16/30
Conductor Material:Copper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.236" (5.99mm)
Shield Type:-
Length:500.0' (152.4m)
Jacket Color:Gray
Ratings:ASTM B-33
Features:-
Voltage:300 V
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C
Usage:Communication, Control
Jacket (Insulation) Thickness:0.0320" (0.813mm)