CF891.07.18
Description
CONTROL, SHIELDED FLEX, 1=1FT
DataSheet
CF891.07.18 PDF
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:18
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:-
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Polyurethane (PU)
Jacket (Insulation) Diameter:0.472" (11.99mm)
Shield Type:Braid
Length:1.00' (0.30m)
Jacket Color:Black
Ratings:UL Style 20940
Features:Flame Retardant, Oil Resistant
Voltage:600 V