18DBCRED/BLA250
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
CABLE 2COND 18 AWG WHITE 250'
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
18DBCRED/BLA250 PDF
Type Description
Series:GPT
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:2
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:16/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:-
Shield Type:-
Length:250.0' (76.2m)
Jacket Color:White
Ratings:UL Style 1426
Features:Abrasion Resistant, Oil Resistant
Voltage:-
Operating Temperature:75°C ~ 105°C
Usage:Marine
Jacket (Insulation) Thickness:0.0300" (0.762mm)