CF77-UL-07-18
Manufacturer
Igus, Inc.
VIGOR # :
Description
CABLE 18COND 18 AWG GRAY 1=1FT
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
CF77-UL-07-18 PDF
Type Description
Series:chainflex®
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:18
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:-
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Polyurethane (PU)
Jacket (Insulation) Diameter:0.531" (13.49mm)
Shield Type:-
Length:1.00' (0.30m)
Jacket Color:Gray
Ratings:-
Features:Abrasion Resistant, Flame Retardant, Oil Resistant
Voltage:1000 V
Operating Temperature:-
Usage:Industrial
Jacket (Insulation) Thickness:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
86401CY SL005
86401CY SL005
CABLE 2COND 28AWG SHLD 100'
M1422 WH001
M1422 WH001
CABLE 2COND 26AWG WHT SHLD 1000'
M5348 SL005
M5348 SL005
CABLE 30COND 22AWG SHLD 100'
10005639-11129LF
10005639-11129LF
CONN SKT DIMM 240POS PCB
1216C SL005
1216C SL005
CABLE 6COND 24AWG SHLD 100'
CF77-UL-07-18
CF77-UL-07-18
CABLE 18COND 18 AWG GRAY 1=1FT
ACDA56-51SYKWA
ACDA56-51SYKWA
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL YLW 12SMD