CF280.UL.H102.40.04.D
Manufacturer
Igus, Inc.
VIGOR # :
Description
SERVO CBLE, UL, FLEX RATED 1=1FT
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
CF280.UL.H102.40.04.D PDF
Type Description
Series:chainflex®
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:8
Wire Gauge:12 AWG , 17 AWG, 22 AWG
Conductor Strand:-
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Polyurethane (PU)
Jacket (Insulation) Diameter:0.650" (16.51mm)
Shield Type:Braid
Length:1.00' (0.30m)
Jacket Color:Orange
Ratings:UL Style 21223
Features:Abrasion Resistant, Flame Retardant, Oil Resistant
Voltage:1000 V