E3004S.30.86
Manufacturer
General Cable
VIGOR # :
Description
CABLE 4COND 22AWG NATURAL 1000'
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
E3004S.30.86 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:4
Wire Gauge:22 AWG
Conductor Strand:7/30
Conductor Material:Copper, Annealed Bare
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC), Plenum
Jacket (Insulation) Diameter:0.139" (3.53mm)
Shield Type:-
Length:1000.0' (304.8m)
Jacket Color:Natural
Ratings:ASTM B-3
Features:-
Voltage:300 V
Operating Temperature:0°C ~ 75°C
Usage:Alarm, Security, Sound
Jacket (Insulation) Thickness:0.0150" (0.381mm)