E1008S.18.10
Manufacturer
General Cable
VIGOR # :
Description
CABLE 8COND 22AWG GRAY 500'
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
E1008S.18.10 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:8
Wire Gauge:22 AWG
Conductor Strand:7/30
Conductor Material:Copper, Annealed Bare
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC), Riser
Jacket (Insulation) Diameter:0.180" (4.57mm)
Shield Type:-
Length:500.0' (152.4m)
Jacket Color:Gray
Ratings:ASTM B-3
Features:Rip Cord
Voltage:300 V
Operating Temperature:-20°C ~ 75°C
Usage:Alarm, Security, Sound
Jacket (Insulation) Thickness:0.0150" (0.381mm)