55FA0444-24-FLT4CS1924
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
VIGOR # :
Description
FILTER LINE CABLES
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
55FA0444-24-FLT4CS1924 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:4 (1 Twisted Quad)
Wire Gauge:24 AWG
Conductor Strand:19/36
Conductor Material:Copper Alloy, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:-
Jacket (Insulation) Diameter:0.128" (3.25mm)
Shield Type:-
Length:-
Jacket Color:-
Ratings:-
Features:-
Voltage:600 V
Operating Temperature:150°C