55PC1221-18-2/6-9CS2970
DataSheet
55PC1221-18-2/6-9CS2970 PDF
Package:Bulk
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:2
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:19/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.158" (4.01mm)
Shield Type:Braid
Length:-
Jacket Color:White
Ratings:-
Features:-
Voltage:600 V
Operating Temperature:150°C
Usage:-
Jacket (Insulation) Thickness:0.0070" (0.178mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CABLE 12X1 PVC GY UNSH G/Y D11.5
5440/15 SL001
5440/15 SL001
CABLE 15COND 16AWG SHLD 1000'
5140U1 0041000
5140U1 0041000
CBL 1PR 14AWG PVC PVC
HV732HTTE4705F
HV732HTTE4705F
RES 47M OHM 1% 1/2W 2010
MS27484E8B98S
MS27484E8B98S
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD CRIMP