55PC1121-16-0/9-9CS2753
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
55PC CABLE
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
55PC1121-16-0/9-9CS2753 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:2
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:19/29
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.164" (4.17mm)
Shield Type:Braid
Length:-
Jacket Color:White
Ratings:-
Features:-
Voltage:600 V
Operating Temperature:150°C
Usage:-
Jacket (Insulation) Thickness:0.0070" (0.178mm)