55A0121-20-0/6
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
VIGOR # :
Description
55A0121-20-0/6
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
55A0121-20-0/6 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge:20 AWG
Conductor Strand:19/32
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:-
Jacket (Insulation) Diameter:0.100" (2.54mm)
Shield Type:-
Length:-
Jacket Color:-
Ratings:-
Features:-
Voltage:600 V
Operating Temperature:150°C