55FB2521-20-FLT2-0CS3347
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
VIGOR # :
Description
FILTER LINE CABLES
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
55FB2521-20-FLT2-0CS3347 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:2
Wire Gauge:20 AWG
Conductor Strand:19/32
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.141" (3.58mm)
Shield Type:Braid
Length:-
Jacket Color:Black
Ratings:-
Features:-
Voltage:600 V
Operating Temperature:150°C
Usage:-
Jacket (Insulation) Thickness:0.0080" (0.203mm)