01364.41T.01
Manufacturer
General Cable
VIGOR # :
Description
CABLE 4COND 14AWG BLACK 1000'
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
01364.41T.01 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:4
Wire Gauge:14 AWG
Conductor Strand:41/30
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Carolprene
Jacket (Insulation) Diameter:0.410" (10.41mm)
Shield Type:-
Length:1000.0' (304.8m)
Jacket Color:Black
Ratings:-
Features:-
Voltage:300 V
Operating Temperature:-40°C ~ 90°C
Usage:-
Jacket (Insulation) Thickness:0.0300" (0.762mm)