55PC0236-24-3/6/9CS2908
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
55PC CABLE
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
55PC0236-24-3/6/9CS2908 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:3 (1 Triad Twisted)
Wire Gauge:24 AWG
Conductor Strand:19/36
Conductor Material:Copper Alloy, Nickel Coated
Jacket (Insulation) Material:-
Jacket (Insulation) Diameter:0.085" (2.16mm)
Shield Type:-
Length:-
Jacket Color:-
Ratings:-
Features:-
Voltage:600 V
Operating Temperature:200°C