55PC0224-24-9/96
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
55PC CABLE
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
55PC0224-24-9/96 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge:24 AWG
Conductor Strand:19/36
Conductor Material:Copper Alloy, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:-
Jacket (Insulation) Diameter:0.079" (2.01mm)
Shield Type:-
Length:-
Jacket Color:-
Ratings:-
Features:-
Voltage:600 V
Operating Temperature:200°C