55A0832-8-9/93/96CS2275
Description
55A CABLE/DUAL 8/ LAR
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
55A0832-8-9/93/96CS2275 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:3 (1 Triad Twisted)
Wire Gauge:8 AWG
Conductor Strand:133/29
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:-
Jacket (Insulation) Diameter:0.421" (10.69mm)
Shield Type:-
Length:-
Jacket Color:-
Ratings:-
Features:-
Voltage:600 V
Operating Temperature:200°C