55A1824-26-6/9-9
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
55A1824-26-6/9-9 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:2
Wire Gauge:26 AWG
Conductor Strand:19/38
Conductor Material:Copper Alloy, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.113" (2.87mm)
Shield Type:Braid
Length:-
Jacket Color:White
Ratings:-
Features:-
Voltage:600 V
Operating Temperature:150°C
Usage:-
Jacket (Insulation) Thickness:0.0080" (0.203mm)