CTC-0057-20-4/2-4
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
VIGOR # :
Description
THERMOCOUPLE CABLE
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
CTC-0057-20-4/2-4 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:2
Wire Gauge:20 AWG
Conductor Strand:19/32
Conductor Material:Alumel, Chromel
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.151" (3.84mm)
Shield Type:Braid
Length:-
Jacket Color:Yellow
Ratings:-
Features:-
Voltage:-
Operating Temperature:200°C
Usage:Thermocouple
Jacket (Insulation) Thickness:0.0080" (0.203mm)