55PC1223-12-2/6-9CS2970
DataSheet
55PC1223-12-2/6-9CS2970 PDF
Package:Bulk
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:2
Wire Gauge:12 AWG
Conductor Strand:37/28
Conductor Material:Copper, Nickel Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.243" (6.17mm)
Shield Type:Braid
Length:-
Jacket Color:White
Ratings:-
Features:-
Voltage:600 V
Operating Temperature:200°C
Usage:-
Jacket (Insulation) Thickness:0.0080" (0.203mm)