2617/16-BK-100
Description
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100'
DataSheet
2617/16-BK-100 PDF
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:55/33
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter:0.155" (3.94mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.045" (1.14mm)
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C