16PTFESTRBRO100
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOKUP STRND 16AWG 600V BRN 100'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
16PTFESTRBRO100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:19/29
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.080" (2.03mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:600V
Operating Temperature:200°C