55A0112-20-95
Description
HOOK-UP STRND 20AWG 600V WHT/GRN
DataSheet
55A0112-20-95 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0112
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:20 AWG
Conductor Strand:19/32
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.050" (1.27mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C