14GPTSTRRED500
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 14AWG 60V RED 500'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
14GPTSTRRED500 PDF
Type Description
Series:GPT
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:14 AWG
Conductor Strand:19/27
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.117" (2.97mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:500.0' (152.4m)
Voltage:60V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Jacket Color:Red
Ratings:-
Features:Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
2840/7 WH005
2840/7 WH005
HOOK-UP STRND 32AWG WHITE 100'
2841/7 BL005
2841/7 BL005
HOOK-UP STRND 30AWG BLUE 100'
784133 RD001
784133 RD001
HOOK-UP STRND 4AWG RED 1000'