16STRBLUGXL1000
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
16 AWG GAUGE GXL AUTOMOTIVE STRA
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
16STRBLUGXL1000 PDF
Type Description
Series:GXL
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Automotive
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:19/29
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Polyethylene (XLPE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.102" (2.59mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.019" (0.48mm)
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:60V
Operating Temperature:125°C