14STRBLAUL1426250
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 14AWG 60V BLK 250'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
14STRBLAUL1426250 PDF
Type Description
Series:GPT
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:14 AWG
Conductor Strand:19/27
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.117" (2.97mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:250.0' (76.2m)
Voltage:60V