18UL1007STRBLA250
Description
HOOKUP STRND 18AWG 300V BLK 250'
DataSheet
18UL1007STRBLA250 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:16/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.073" (1.85mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.016" (0.41mm)
Length:250.0' (76.2m)
Voltage:300V
Operating Temperature:105°C